Тестування на COVID-19 з використанням обладнання Gene Xpert в закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України

Вперше заклади охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України отримали доступ до діагностики COVID-19  використовуючи обладнання  Gene Xpert.  В березні 2021 року в рамках гранту Глобального фонду (далі – ГФ) для боротьби з COVID 19 було закуплено   2 500 тестів для виявлення збудника COVID-19 на  обладнанні Gene Xpert. Тестування на обладнанні  Gene Xpert дозволить оптимізувати систему надання медичної допомоги хворим на COVID-19, оскільки рання діагностика є однією із важливих передумов своєчасного та правильного призначення лікування, а також надасть  можливість в найкоротші терміни локалізувати  та ліквідувати осередок захворювання серед персоналу ДКВС України,  осіб узятих під варту, засуджених, працівників закладів охорони здоров’я.

Виявлення COVID-19 на  обладнанні  Gene Xpert  є сучасним молекулярно-генетичним методом діагностики, так звана ПЛР у режимі реального часу, чутливість якого є однією з найвищих, що використовуються в світі, простим у виконанні та швидким – час отримання позитивного результату становить 35 хвилин. Ще однією перевагою даного тесту є його відносна біологічна безпека під час  виконання (реакція проходить у закритому картриджі) при безумовному   дотриманні відповідних вимог інфекційного контролю.

7 квітня  2021 року  відбувся онлайн тренінг щодо впровадження тестування на COVID-19 з використанням   обладнання  Gene Xpert в закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України. У тренінгу  взяли участь начальники філій,  працівники  лабораторій,  які працюють на обладнанні Gene Xpert,  медичні працівники, які залучені до відбору осіб, що підлягають тестуванню, відповідальні за збір біологічного матеріалу для виявлення COVID 19 та забезпечення його транспортування до місця роботи обладнання.

Відкрив тренінг заступник директора ЦОЗ ДКВС України Злобинець Михайло Васильович, який наголосив на важливості доступу до тестування за допомогою сучасного обладнання, яке наявне в лабораторіях закладів охорони здоров’я,  скорочення часу від  постановки діагнозу до оперативного проведення протиепідемічних заходів. Володимир Скрипов, який є сервісним інженером компанії   Cepheid,  виробника обладнання Gene Xpert,  розповів про методику проведення тесту, зупинився на важливих моментах, поділився досвідом у використанні тестів, відповів на питання слухачів.

Фахівці ЦОЗ ДКВС України висвітлили ряд питань, пов’язаних з  тестуванням на COVID-19. Зокрема питання стосувались відбору осіб для тестування, відбору та транспортування  біологічного матеріалу для досліджень, дотримання вимог біологічної безпеки, контролю якості досліджень. Наразі  фахівцями ЦОЗ ДКВС України готується наказ щодо застосування даного тесту з детальним описом всіх процедур при його проведенні.