Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щороку, 1 грудня, відповідно до рішень Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної Асамблеї ООН, прийнятих у 1988 році, Україна разом з міжнародною спільнотою традиційно відзначає Всесвітній день боротьби із СНІДом. Цей захід покликаний підвищити поінформованість щодо причин виникнення ВІЛ/СНІДу, методів ранньої діагностики та профілактики поширення цього захворювання.

За оцінками ВООЗ та ЮНЕЙДС, Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Аналіз даних щодо розвитку епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції/СНІДу дозволяє стверджувати, що масштаби епідемії в Україні продовжують поширюватися серед загального населення за рахунок збільшення епідемічної значимості статевого шляху передачі ВІЛ-інфекції, але все ще залишається сконцентрованою в ключових щодо інфікування ВІЛ групах населення.

Серед останніх знаходяться й особи, які перебувають в місцях позбавлення волі.

У листопаді 2019 року постановою Кабінету міністрів України було прийнято Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року. За даними Європейського центру з контролю та профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна залишається однією з країн, де продовжує зростати кількість нових випадків інфікування ВІЛ та смертей від СНІДу. На початок 2019 року Україна посідає одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю осіб, які живуть з ВІЛ-інфекцією, налічуючи, за оціночними даними, 237000 осіб на початок 2019 року, більш як 40 відсотків з яких не знають про свій ВІЛ-статус.

З метою подолання епідемії ВІЛ/СНІДу в установах ДКВС України  підрозділами ЦОЗ ДКВС України проводиться низка важливих заходів, а саме:

-100% забезпечення потреби в антиретровірусній терапії та моніторинг ефективності лікування. Впровадження підходу «test and treat», коли абсолютно усі пацієнти, у яких виявлено ВІЛ-інфекцію, одразу будуть в змозі отримувати антиретровірусну терапію;

– профілактика, своєчасна діагностика та лікування опортуністичних інфекцій;

– зміна алгоритмів тестування та удосконалення системи ефективного виявлення випадків ВІЛ-інфекції;

– профілактика розповсюдження ВІЛ-інфекції шляхом вільного доступу до презервативів, лубрикантів, впровадження замісної підтримуючої терапії та доконтактної профілактики.

Завдяки наполегливій та щоденній роботі медичних працівників, відповідальних за профілактику та лікування ВІЛ-інфікованих засуджених та осіб, узятих під варту,  ЦОЗ ДКВС України досягнуто виконання перших двох х цілей стратегії Fast Track.

Неоціненний вклад у протидії ВІЛ-інфекції в закладах ДКВС України здійснюється без винятку усіма медичними частинами та лікарняними закладами ЦОЗ ДКВС України.